OTOMOBİLİNİZ İÇİN

  1. Lastik basıncını yol şartlarına uygun ayarlayın Olması gerekenden daha az basınca sahip lastikler potansiyel birer tehlike kaynağı olduğu gibi aracın lastiği ile yol arasındaki sürtünmeyi de artırır. Yani motorun daha fazla güç harcamasına ve böylelikle daha fazla yakıt tüketimine sebep olur.
  2. Aracınızı iyi durumda tutun Bakımı eksik ya da uygun prosedürde yapılmamış araçlar tasarlandıkları amaçları zorlukla yerine getirecektir. Kısmen tıkanmış hava ve yakıt filtreleri, kötü yağ performansı ve iyi çalışmayan emisyon kontrol sistemleri motorunuzun olması gerektiği gibi çalışmasına engel olur. Bu da daha yüksek yakıt tüketimianlamına gelecektir.
  3. Araç üstü port bagajı çıkarın Port bagaj rayları, bisiklet taşıyıcı gibi dış aparatlar kullanılmadıklarında çıkarılmalıdır. Bu aparatlar aracın dışındaki hava akışını etkiler ve aerodinamik direncin artmasına sebep olur. Bu da motorunuzun daha fazla güç harcayıp daha fazla yakıt tüketmesine sebep olur.
  4. Klimayı fazla kullanmayın 80 km ve üzerindeki hızlarda camları açık tutmak sürüş yönünüzün aksine etki eden aerodinamik direnci artırır. Motorun yükünü ve yakıt tüketimini azaltmak için camlarınızı kapatın ve fanı çalıştırın. Klimayı ise sadece çok gerekli olduğunda kullanın.
  5. Dur kalkları azaltın Motor ivme oluştururken daha çok çalışmak zorundadır ve frene her basıldığında bu enerji ısıya dönüşerek kaybolur. Daha yumuşak bir hızlanma ve gaza daha zamana yaygın olarak basmak yakıt tasarrufunu destekleyecektir. Emisyonlu araba simgesi.
  6. Rölantiden uzak durun! Gereksiz rölanti araç sabitken yakıt tüketimine sebep olur. Birkaç dakika ya da daha fazla süreyle aracınızı hareket ettirmeyecekseniz motoru durdurmak ve böylece yakıt tüketimi ile emisyon miktarını sıfırda tutmak daha iyidir. Gaz pedalında ayak simgesi.
  7. Ani hızlanmalardan kaçının Ani ve yüksek motor hızlarında ivme kazanmak motorun daha fazla yakıt tüketmesine yol açar. Yüksek yükler ve yüksek hızlar altında motor daha az verimli çalışır. Daha aşamalı bir şekilde hızlanmak ve yüksek motor devirlerini yüksek vites tercihleri ile azaltmak yakıt tüketiminiazaltacaktır. A-B harfleri ve araba simgesi.
  8. Kısa mesafelerden kaçının Motor soğukken yapılan kısa sürüşlerde motor optimum çalışma sıcaklığına erişene dek normal seviyeden daha fazla yakıt tüketimi gerçekleşir. Soğuk motorla başlanılan kısa sürüşler, ısınmış bir motor performansına kıyasla, sürüşün başlamasından sonraki birkaç dakika içinde daha fazla emisyon ve yakıt tüketimi gerçekleştirmektedir.
  9. Otogaz tankınız güvenlik sebebi ile %80-85 seviyelerinde dolu olmalıdır. Daha fazla gaz alması için aracınızı sallamayanız ve belirtilen seviyeleri geçmeyiniz. Belirli aralıklarla aracınıza kurşunsuz benzin almanız gerekmektedir. Benzin, aracınızın ilk çalıştırılma esnasında devreye girmektedir.
  10. Aracınızın motor performansının düşmemesi ve yakıt tüketiminin artmaması için, otogaz valfi içerisindeki filtreyi 15.000km’de bir değiştiriniz. 12.Otogaz tankınızı 10 yılda bir değiştirmeniz gerektiğini unutmayınız.Benzin deponuzun doluluk oranı en az ¼ olmalıdır.